TUZLA / İSTANBUL
info@grafikerium.com

Google Dataset Search Nedir ?

Profesyonel Grafik Tasarım

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Google Dataset Search Nedir ?

Google Dataset Search, araştırmacıların ve habercilerin işine yarayacak yeni aracını duyurdu, yayımladı. Resmi devlet verileri ve haber kanallarının yayınladığı bilgilerin eklerini pdf, zip gibi uzantılar halinde indirmenizi sağlayan araç veri kümesi aramaya yarayacak.

Grafikerium.com un araştırmasına göre,

Şuan BETA sürüm olduğundan içerdiği veri çok az. Yine Google arama botları sayesinde çalışan sistem özellikle devlet siteleri ile destekleniyor.

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı (Dataset Schema) Nedir?

Bir sayfada bulunan herşeyin formatını bota bildiren sistemin adıdır kısacası. Ancak siz sayfada olan formu, indirilebilir öğeyi google a bildirirseniz ancak çalışır.

 

Her seçtiğiniz içerik formatında farklı bir form karşınıza gelecek ve o alana özel veri boşluklarını doldurmanız istenecektir. Örneğin Makale olarak işaretleme yaptıysanız:

  1. Makale Adı, Yazar ve Yayınlanma Tarihi
  2. Öne Çıkarılan Fotoğraf
  3. Makale Özeti ve Makale Gövdesi
  4. Yazı URL’si
  5. Yayıncı ve Varsa Kullanıcı Oyları

gibi seçenekleri ekranın solunda görüntülenen kendi sitenizden mouse ile işaretleyerek hangisi olduğunu seçmeniz yeterli. İşlemlerin sonunda JSON-LD İşaretlemeli yapısal veri adıyla hem indirilebilir bir dosya sunuluyor hem de HTML kodu olarak kopyalanabiliyor. Bu kodları sayfanın “Header” kısmına ekleyerek veri işaretlemenin gerekliliklerini yerine getirmiş oluyorsunuz.